RSS

Milan-Juventus: Nën sytë e Marco Van Basten. (VIDEO)

Ehh kështu, tashmë kaluan plot 20 vite nga ajo natë e paharrueshme e Marco Van Basten, kur mposhti i vetëm Goteborg me rezultat 4-0, ku të katërtat i shenoi i vetëm.
Për ironi, dita e djele i mbushë 20 vite, pikërisht në diten kur edhe luhet superderbi i Italies, Milan-Juventus, ku nuk do të mungojë edhe Van Basten i cili do të jetë i pranishem në San Siro.

Ishte nata e 25 nëntorit të 1992 kur Rossonerët shkatërronin Suedezet e Goteborg, ku Van Basten shenoi katër herë, dhe më pas kjo datë gjithmonë cilësohej si data Van Basten, jo më kotë tifozët Rossonere akoma thënë kështu, ata që e kanë përjetuar atë moment.

Asokohe, pjesa e parë e ndeshjes Milan-Goteborg perfundonte 1-0, goli i parë i Holandezit erdhi në minuten e 34', ndërsa pastaj golat e tjerë erdhen në pjesen e dytë, saktësishtë në minutat e 8', 16' dhe 17'.